Navigation Menu+

Jüri Neissaare mälestused

Poiste korvpallist.

Tartu Korvpallikool (sellise nimega on ta kõige tuntum) saab 40. aastaseks.

Selle kooli saamislugu on järgmine: Ilmar Kullam, August Sokk, Arne Laos, Harri Russak jt. kasvatasid NSV Liidu noorte koondiste jaoks mängijaid. Anatoli Krikuni, Andres Metsari, Jaan Orava medalid olid eelduseks, et Tartu suurune linn sai Moskva toetuse. Treenerid olid võrdses seisus kehalise kasvatuse õpetajatega. Meil oli veel eeliseid. Andres Kirss (5.KK) ja Taavi Veski (8.KK) saatsid oma kooli andekamad Tartu Korvpallikooli. Lastele maksti välivõistlustel toiduraha.

Esimesed saavutused tulid juba 1974. aastal kui 1958/59 a. sündinud poisid said NSV Liidu Spordikoolide meistrivõistlustel 3. koha. Eesti meistritiitleid erinevates võistlusklassides ei hakka ette lugema. Toon vaid mõned eredamad hetked. 1990. a. võitsid 1972/73 a. sündinud poisid meeste I liiga ühtegi mängu kaotamata ja Tartu Korvpallikool sai koha Eesti meistriliigas. Seal püsiti mitu aastat. 1993a. oli 17. aastane Toomas Kandimaa Eesti meistriliiga resultatiivseim mängija (24,5 punkti mängus).

1996 a. algas Tartu meeste korvpalli uus tõus. Korvpallikooli kasvandikud (välja arvatud Pärnu poiss Marti Lasn) võitsid meeste seas hõbemedalid.

Pärast spordikoolide kaotamist on poiste korvpall märgatavalt nõrgenenud.

Kui tulin 1979. a. tudengina Tartu Korvpallikooli oli meestreenerite riietusruumis 6 kappi, millel kõigil oli omanik (pluss veel karismaatiline Eha Sügis). Nüüd on sinna jäänud vaid Tartu `Kalevi` ajaloo dokumendid. Kahju!